Dzień Pluszowego Misia


2021-11-27

Dzień Pluszowego Misia to święto, które jest obchodzone 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia przypada rocznica powstania maskotki – pluszowego misia.  Mało kto wie, że maskotka ma niezwykłą historię, a wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który wybrał się na polowanie. Podczas polowania postrzelono malutkiego niedźwiedzia i prezydent nakazał jego uwolnienie. Historię zilustrowano na łamach miejscowej prasy. Producent zabawek, zauważywszy artykuł o niedźwiedziu zainspirował się tym i stworzył zabawkę – misia. Nazwał ją Teddy Bear, co było oczywiście nawiązaniem do imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Pluszowy miś stał się przyjacielem wszystkich dzieci, a każde z nich ma swojego ulubionego. W przedszkolu Święto Misia dla najmłodszych dzieci był dniem pełnym misiowych zabaw dydaktycznych, muzyczno-ruchowych i plastycznych. 

Dzieci z grupy II oraz III miały okazję uczestniczyć w zajęciach literackich online pt. "Proszę Państwa, oto miś!" organizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie Filia w Oświęcimiu, w czasie których poznały gatunki niedźwiedzi z całego świata i ciekawostki na ich temat, a następnie mogły sprawdzić swoją wiedzę odnośnie misiowych bohaterów bajkowych.

Dla  starszaków Dzień Pluszowego Misia był okazją do poznania różnych gatunków tych prawdziwych misiów ( niedźwiedzi). Dzieci oglądały zdjęcia 8 gatunków niedźwiedzi, poznały miejsca, gdzie występują, jakie zjadają pożywienie. Oprócz misia pandy, polarnego i brunatnego, pozostałe gatunki były dla dzieci nieznane. Wysłuchały historii powstania pluszowego misia. Później był czas na zabawę z misiami.